Polska 1 września 1939 r. 1 września 2009 r. 1 września 2013 r. Westerplatte. Reset Tuska.
1 września obchodzimy 74. rocznicę napaści Niemiec na Polskę i początek II Wojny Światowej. 23 sierpnia 1939 r. Niemcy i Rosja zawarły pakt Ribbentrop Mołotow o wspólnej agresji i okupacji Polski. 1 września 1939 r. Niemcy napadły na Polskę. 17 września 1939 niemieccy naziści i rosyjscy komuniści wspólnie rozpoczęli eksterminację narodu polskiego, germanizacje i rusyfikacje ziem okupowanych.
Niemiecki napad na niemiecką radiostację w Gliwicach, dokonany w czwartek 31 sierpnia 1939 o godz. 20.00, wykorzystany został przez niemiecką propagandę jako główny "dowód polskich prowokacji". Nosił kryptonim Unternehmen Tannenberg, tak samo jak późniejsza Operacja Tannenberg.
Rano 1 września "Schleswig-Holstein" opuścił swoje miejsce postoju i zacumował przy warsztatach Rady Portu na tzw. Zakręcie Pięciu Gwizdków. Ostrzał rozpoczął się trzy minuty później, o 4:48 .
Bombardowanie Wielunia rozpoczęło się godzinę później, o godz.5.40. Wieluń został zaatakowany przez jednostki Luftwaffe podlegające dowódcy lotnictwa do zadań specjalnych gen. Wolframowi von Richthofenowi. Wieluń był niewielkim 16-tysięcznym miasteczkiem położonym 21 km od granicy III Rzeszy. Z punktu widzenia nie tylko militarnego, ale również gospodarczego nie stanowiło ono żadnego istotnego celu dla Luftwaffe. Niemiecki atak na Wieluń miał ewidentnie charakter terrorystyczny, a jego celem miała być i była ludność cywilna. W wyniku ataku niemieckiego lotnictwa na miasto, który trwał do godziny 14, zginęło ponad 1200 osób.
1 września 1939 r. rozpoczyna się Operacja „Tannenberg”, zorganizowany i zaplanowany niemiecki mord na ludności cywilnej, w tym zwłaszcza na polskich elitach na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej, dokonywany przez Selbstschutz (oddziały dywersyjne rekrutujące się z niemieckiej ludności zamieszkałej w Polsce) i oddziały policji bezpieczeństwa (tzw. Einsatzgruppen). Od południa zaatakowała Polskę 1 września 1939 Armia Słowacka, przydzielona do 14 Armii dowodzonej przez gen. płk. Wilhelma Lista. 1 września zajęła Zakopane a następnie Nowy Targ.
Agresja na Polskę przez sowiety 17.09.1939. Gdy Polska nadal walczyła przeciw hitlerowskim Niemcom. Cios w Plecy.
1 września 2009 roku obchodziliśmy 70. rocznicę napaści Niemiec na Polskę i początek II Wojny Światowej.
Prezydent Lech Kaczyński ostrzega przed powtórką zagrożenia pokroju paktu Ribbentrop-Mołotow. Ciągle mnie przekonują, że przecież żyjemy w zupełnie innej Europie. Tak, panie i panowie, żyjemy w zupełnie innej Europie, ale to nie oznacza, że nie ma możliwości jakiejkolwiek powtórki. Ale ona będzie inna.
Prezydent Lech Kaczyński : Nie wolno nam przechodzić obojętnie obok prób zakłamywania historii. Musimy protestować przeciwko próbom zakłamywania historii, jesteśmy to winni tym, którzy cierpieli i ginęli podczas wojny.
We wrześniu 2009 r. Ashe oceniał, że Tusk i Sikorski "ograniczyli retorykę antyrosyjską, podejmując zamiast tego pragmatyczny dialog dwustronny".
"Rząd podjął ponadto wysiłki, by drażliwe kwestie historyczne, takie jak masakra polskich żołnierzy w Katyniu, nie utrudniały postępów w takich obszarach jak handel dwustronny" - zauważa amerykański dyplomata.
Sprawa dotyczy ośmiu rozmów Władimira Putina z Donaldem Tuskiem w okresie 1 października 2009 r. - 12 grudnia 2011 r. Choć rozmowy nie zostały nagrane, to sporządzono z nich notatki.
Obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Niech pamięć o wrześniu 1939 roku będzie źródłem siły i przestrogą, a także gwarancją, że Polska i Polacy już na zawsze będą żyć w pokoju i bezpieczeństwie - mówił premier Donald Tusk na Westerplatte podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
"Bezpieczeństwo zależy też od woli narodu do walki"
Bezpieczeństwo państwa zależy nie tylko od sojuszy, nowoczesnego uzbrojenia, ale też od istnienia woli narodu do walki o własną wolność - mówił Komorowski w Węgierskiej Górce podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Komorowski w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej o stukaniu się naparstkiem w głowę, czyli nowoczesny patriotyzm. Prezydent pogratulował władzom samorządowym i podziękował rządowi za podjęcie decyzji o uruchomieniu procesu modernizacji mostu w
Tczewie. - Ten most w wymiarze symbolicznym jest połączeniem między Polską heroiczną i Polską pracy -
ocenił. Powiedział też, że w kolejnych latach, pamiętając o
Westerplatte, które jest miejscem szczególnym, symbolizującym opór
całej Polski, odwiedza różne miejsca w rocznicę wybuchu wojny.
A kampanię reprezentacyjną WP Komorowski wysłał do Moskwy, żeby uświetniła dobrą zabawę tych, co wymordowali nam Dziadków i Ojców.
Polska orkiestra na Pl. Czerwonym. Putin nawiązał do wygnania Polaków z Kremla
Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego uświetniła obchodzoną na Placu Czerwonym 865. rocznicę założenia Moskwy. Na Placu Czerwonym kompania reprezentacyjna zrobi pokaz musztry i zagra marsze wojskowe. W Moskwie hucznie rozpoczęto obchody roku rosyjsko-niemieckiego, którego hasło brzmi: „Wspólnie budujemy przyszłość”. Zaczęto od pokazania wspólnej, „wspaniałej” przeszłości, w której zupełnie pominęto Polskę. Jakby nas nigdy nie było między Rosją a Niemcami.
Od czerwca do sierpnia prezentowano tam wystawę pt. „Rosjanie i Niemcy. 1000 lat historii, sztuki i kultury”. O politycznej randze ekspozycji świadczy fakt, że jej patronami zostali prezydenci Gauck oraz Putin, a wśród sponsorów są także niemieckie i rosyjskie koncerny. Była przygotowywana od 2009 r. ogromnym nakładem sił i środków.
Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Niedzielne uroczystości na Westerplatte rozpoczną się tradycyjnie o godz. 4.45, o której to porze w 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie. W programie uroczystości przewidziano m.in. apel pamięci oraz złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
W tym roku władze miasta nie zdecydowały się na inscenizację historyczną, która przez kilka ostatnich lat towarzyszyła 1 września porannym uroczystościom. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Marynarki Wojennej głos zabiorą prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i zaproszeni goście. Wśród nich m.in. wojewoda i marszałek województwa, którzy złożą wieńce pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Władze państwowe jeszcze nie potwierdziły przyjazdu.
01-09-2013
Udział Prezydenta RP w Dożynkach Jasnogórskich
Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte ?
2015 rok został ogłoszony Rokiem Polski w Rosji i Rokiem Rosji w Polsce.
Już starty z map wersalski bękart,
Już wolny Żyd i Białorusin,
Już nigdy więcej polska ręka
Ich do niczego nie przymusi.
Nową im wolność głosi "Prawda",
Świat cały wieść obiega w lot,
Że jeden odtąd łączy sztandar
Gwiazdę, sierp, hackenkreuz i młot!
Jacek Kaczmarski, Ballada wrześniowa
- Maryla - blog
- Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać
Logowanie
Zakończył się pierwszy
sezon serialu "Reset". "Polacy mogli poznać ukryte dotychczas motywy
wielu działań Tuska i jego współpracowników"
Jak realizowano programowe założenie rządu Donalda Tuska, który chciał „dialogu z Rosją taką, jaką ona jest”? Jaką rolę w realizacji nowej filozofii stosunków polsko-rosyjskich odegrał minister Radosław Sikorski i resort, którym zarządzał? O czym mówią odtajnione notatki MSZ? Dlaczego Tusk w sprawie tarczy antyrakietowej wolał słuchać głosu Kremla, a nie Białego Domu? - autorzy „Resetu” w poniedziałek podsumowali pierwszy sezon serialu TVP.
Jak napisało TVP Info, przez ponad rok red. Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz pracowali w archiwach, odbyli setki rozmów i zrobili godziny nagrań. Wszystko po to, by przedstawić, jak wyglądał reset stosunków polsko-rosyjskich.
Wszystkie te przedsięwzięcia przyniosły efekt w postaci publikacji nieznanych dotychczas dokumentów, które pozwalają widzom poznać działania rządu Donalda Tuska w budowaniu relacji z Rosją. Dzięki pracy Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza Polacy mogli poznać ukryte dotychczas motywy wielu działań Tuska i jego współpracowników
— czytamy.
Serial „Reset” dostępny jest w kilku wersjach językowych – angielskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Zobaczyć je można na portalu tvp.info, w serwisie YouTube oraz na TVP VOD.
Jak poinformowano na profilu serialu na Twitterze serial powróci po 15 sierpnia.
Dzisiejszy odcinek zamyka pierwszy sezon. W związku z nowymi ustaleniami dziennikarzy śledczych, serial autorstwa @michalrachon i @Cenckiewicz wraca po 15 sierpnia
— napisano.
„Reset” – podsumowanie pierwszego sezonu serialu
Nowa filozofia stosunków polsko-rosyjskich.
zobacz więcejCały czas dostępne są poprzednie odcinki dokumentu:
Odcinek 1. – Kulisy budowania „nowej filozofii” relacji z Rosją Putina
Odcinek 2. – „Podróż do Moskwy”
Odcinek 3. – Nieznane dotąd dokumenty odtajnione przez USA
Odcinek 4. – Ujawniona notatka Sikorskiego
Odcinek 5. – Kto strzelał do prezydenta Lecha Kaczyńskiego?
Odcinek 6. – O czym Putin i Tusk rozmawiali w Sopocie?
Szyfrogram z Moskwy. Tak Tusk miał „neutralizować” prezydenta Lecha Kaczyńskiego [WIDEO]
Polska w tej chwili zwiększa masę rosyjskich wpływów, ta polityka jest zabójcza wobec Polski i Europy – mówił w 2008 roku prezydent Lech Kaczyński,...
zobacz więcejSkutki resetu z Moskwą! Cenckiewicz: Rosjanie domagali się zamknięcia śledztwa katyńskiego; Rachoń: Efekty polityki Tuska są miażdżące
W ramach resetu Rosjanie domagali się od Polski zamknięcia śledztwa katyńskiego prowadzonego w Instytucie Pamięci Narodowej – powiedział w poniedziałek na antenie TV Republika prof. Sławomir Cenckiewicz, współautor serialu dokumentalnego „Reset”.
W programie „W punkt” na antenie Telewizji Republika autorzy serialu dokumentalnego „Reset” zapowiedzieli emitowany dziś w TVP ostatni odcinek jego pierwszej serii. Jak zauważył Michał Rachoń, siódmy odcinek serialu jest podsumowaniem dotychczasowych ustaleń przedstawionych w poprzednich odcinkach. Podkreślił, że spodziewał się reakcji Donalda Tuska na ustalenia przedstawione w serialu „Reset”.
Tusk nie konfrontuje się z własną polityką, bo jej efekty są miażdżące
— powiedział Rachoń. Zauważył, że w ostatnich dniach dyktator Rosji Władimir Putin powrócił do tez swojej polityki historycznej, które w obecności Donalda Tuska przedstawił na Westerplatte podczas obchodów siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej w 2009 r., gdy sugerował polską współodpowiedzialność za wybuch konfliktu.
Milczenie Tuska
To milczenie Donalda Tuska jest koniecznością, ponieważ za decyzje polityczne w państwie demokratycznym ponosi się odpowiedzialność
— zauważył Rachoń. Podkreślił, że milczenie przewodniczącego PO przejawia się m.in. w niechęci do polemiki wobec dokumentów przedstawianych w serialu przez jego autorów. Dodał, iż liczba dokumentów ilustrujących politykę rządu Donalda Tuska wobec Moskwy jest na tyle duża, że autorzy muszą dokonywać bardzo ścisłej selekcji, a długość poszczególnych odcinków nie pozwala na ich dokładne omówienie.
Sławomir Cenckiewicz powiedział, że z największą reakcją spotkał się pierwszy odcinek serialu, a kolejne są przemilczane przez środowiska dziennikarskie i opozycję. Jako osoby prowadzące polemikę z serialem wymienił europosła KO Radosława Sikorskiego oraz byłego dyplomatę, publicystę Onetu Witolda Jurasza, który - jak ocenił - „pomaga serialowi, ponieważ jego teksty są faktycznym potwierdzeniem jego tez”. Dodał, że elementem krytyki serialu jest także sugerowanie, że to politycy o poglądach konserwatywnych, a nie liberalnych, są faktycznymi zwolennikami resetu stosunków z Rosją.
Odnosząc się do opinii Cenckiewicza, Rachoń zauważył, że w jednym z dokumentów Rosjanie wskazywali na wartości chrześcijańskie jako fundament porozumienia z Polską.
To pokazuje jak bardzo oderwany od rzeczywistości jest kontekst resetu, ponieważ z punktu widzenia rządu Donalda Tuska kluczowe było dogadanie się z Rosją, a co zostałoby wpisane w argumentację Władimira Putina nie ma znaczenia, może nawet obrazić i obwinić Polskę o wybuch II wojny światowej. Najważniejsze było, aby Federacja Rosyjska wystawiła cenzurkę, że Donald Tusk nadaje się do aspirowania w instytucjach międzynarodowych
— przypomniał. Rachoń powiedział, że w ostatnim odcinku pierwszego sezonu serialu zostanie zaprezentowana notatka pokazująca, że Rosjanie traktowali rząd Donalda Tuska jako sprzyjający współpracy polsko-rosyjskiej, w przeciwieństwie do rządów tworzonych przez PiS w latach 2005-07.
Kluczowy element „resetu”
Zdaniem Sławomira Cenckiewicza, jednym z najważniejszych elementów „resetu” było doprowadzenie do uzgodnienia pomiędzy oboma krajami spraw historycznych. Zauważył, że służyło temu dokonane przez rząd Donalda Tuska rozdzielenie wizyt premiera i prezydenta w Katyniu i wpisanie podróży premiera RP w politykę historyczną Rosji.
Tusk wymyślił sobie, że załatwi sprawę Katynia, poprzez zaproszenie Putina do Katynia, aby powtórzył deklarację Borysa Jelcyna w 1993 roku i obie strony powołają centrum dialogu przezwyciężające historie. Było to naiwne przekonanie, bo to Rosjanie zapraszali Tuska do Rosji, gdzie otwierali mauzoleum ofiar stalinizmu i nazizmu, co sprawiało, że polska kwatera katyńska była tylko elementem tych uroczystości
— wyjaśnił prof. Cenckiewicz. Zauważył, że dokumenty MSZ opracowane po wizycie Tuska w Katyniu wskazują, że polscy dyplomaci zdali sobie sprawę, że Polska stała się narzędziem operacji historycznej Putina w „ramach której Katyń stał się częścią tysięcy katyni, które dokonały się na ziemiach ruskich za przyczyną Hitlera i Stalina”. Podkreślił, że świadectwem klęski tej polityki jest brak jakiegokolwiek przełomu w sprawie przekazania Polsce dokumentów sprawy katyńskiej.
Zdaniem Cenckiewicza, sprawa zbrodni na polskich oficerach jest kluczowa dla Kremla i resetu, ponieważ była niezwykle „niewygodna” dla tworzonego w Rosji propagandowego obrazu historii. W jego opinii, szczególnie irytujące dla Kremla były także podejmowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego próby umiędzynarodowienia sprawy zbrodni z 1940 r. poprzez jej przedstawienie na forum trybunałów praw człowieka.
Dla Rosji, jako następcy prawnego ZSRS niezwykle ważne jest aby nigdy nie została oskarżona o tuszowanie zbrodni ludobójstwa
— powiedział prof. Cenckiewicz. Dodał, że autorzy serialu przedstawią dokumenty udowadniające, że „w ramach resetu Rosjanie domagali się od Polski zamknięcia śledztwa katyńskiego prowadzonego w Instytucie Pamięci Narodowej, co moim zdaniem nie jest przypadkiem”.
gah/PAP
27 komentarzy
1. Zakazane Piosenki 1946 PL Cały Film
Zakazane Piosenki - Gdy w noc wrześniową północ wybiła
Hej, tam, pod Krakowem, Skąd ta Wisła płynie, Rozwaliła nam się świnia Na polskiej krainie./bis Jak się tu upasie, Przyjdą lepsze czasy, Zabijemy pałą świnię, Narobim kiełbasy./bis Tymi kiełbasami Zamiast denatury Wytrujemy wszystkie w Polsce Prusaki i szczury./bis
Kiedyś byłaś piękna, bogata, wspaniała,
Dzisiaj tylko kupa gruzu pozostała.
Kościoły zburzone, domy popalone,
Gdzie się mają podziać ludzie poranione?
Lecą bomby, lecą od wieczora do dnia,
Nie ma kropli wody do gaszenia ognia.
Matka szuka trupa dziecięcia swojego,
Głośno wzywa Boga i przeklina wroga.
Tak nas wciąż męczyli całe trzy tygodnie,
Pan Bóg skaże szkopów za ich wielkie zbrodnie.
Co ja państwu śpiewam w głowie się nie mieści,
Teraz będzie koniec mojej opowieści.
Posłuchajcie Państwo z nami łaska Boża,
Odbudujem Polskę od gór aż do morza.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
2. 1920-1980. Siła polskiej
1920-1980. Siła polskiej historii. Stać nas na praworządność, uczciwość i rzetelność.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
3. 74 lata minęły, proces germanizacji trwa nadal
Ojciec, przy polskim dziecku mów tylko po niemiecku! Decyzja Trybunału w Karlsruhe
"Z fachowo-pedagogicznego punktu widzenia nie leży w interesie dzieci,
aby podczas spotkań ze swoim ojcem posługiwały się językiem polskim.
Jedynie promowanie języka niemieckiego jest dla dzieci korzystne, gdyż w
tym kraju wzrastają, tu chodzą i będą chodzić do szkół" - tak brzmi
wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe sprzed dwóch
dni.
Wieluń. Wieczorem początek obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej
się w sobotę wieczorem w Wieluniu uroczystości związane z obchodami 74.
rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Rzeźba "Wieczna Miłość" przedstawiająca zbliżone do siebie twarze
kobiety i mężczyzny, które mają przypominać dwie planety, zawieszone w
przestrzeni Kosmosu, stanęła na skwerze przed
wieluńskim ratuszem. Jak mówi jej autor rzeźba jest "świadectwem tego,
że potrafimy przekształcić tragedię w gest pokoju dla świata". Jej
przesłaniem jest "pokojowe współistnienie". W
ramach rocznicowych obchodów w sobotę wieczorem odbędzie się jeszcze
koncert Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".
Główne uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej rozpoczną się
w niedzielę o godz. 4.40 przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego przy
ul. Piłsudskiego, gdzie we wrześniu 1939
roku mieścił się szpital. Rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, a na
ścianie budynku będzie wyświetlany film z niemieckiego nalotu. W samo
południe zaplanowano początek rocznicowej mszy
św., której na odrestaurowanych fundamentach zbombardowanej wieluńskiej
fary przewodniczył będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Później odbędzie się spotkanie z kombatantami i
świadkami bombardowania.
Wieluńskie uroczystości zakończy wieczorna projekcja filmu "Miasta
zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" w ruinach wieluńskiej fary. To
dokument, w którym pierwsze chwile wojny opisują
ostatni świadkowie tamtych wydarzeń - mieszkańcy tytułowych miast.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
4. HOŁD DLA BOHATERÓW WESTERPLATTE - PO PORTUGALSKU.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
5. A ja polecam
ten wpis http://lestat.salon24.pl/530490,dziewczynka-z-tutka-i-anioly-nie-liczac-...
I zdanie jednego z komentarzy, mówiącego, że naprawdę przemawia tylko los Osoby - Dziecka Bożego ... Każdego...
Każdego, bo każdy rodził się dla Dobra...
6. Wolne miasto
Kronikalna, wsparta zdjęciami archiwalnymi relacja z przebiegu bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w roku 1939. Wolne Miasto Gdańsk tuż przed wybuchem wojny. Napięta atmosfera, szykany i prześladowania Polaków przez hitlerowców. 1 IX pocztowcy polscy chwytają za broń. W czasie pierwszego niemieckiego ataku ginie Konrad, dowódca obrony poczty przysłany z Warszawy. Walczą wszyscy - i stary listonosz i zakochana w swym chłopcu młoda telegrafistka. Wierzą, że nadejdzie pomoc. Niemcy, po nieudanych atakach, wprowadzają do walki artylerię, wozy pancerne, miotacze ognia...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
7. Polski jeniec 1939 propaganda niemiecka
Kampania wrześniowa (1 września - 6 października 1939)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
8. Rano 1 września główne siły 3 Armii niemieckiej gen. Küchlera ro
Rano 1 września główne siły 3 Armii niemieckiej gen. Küchlera rozpoczęły natarcie na Mławę. Tędy wiodła najkrótsza droga z Prus Wschodnich na Warszawę. Sytuacja Wojska Polskiego została znacznie utrudniona przez czynniki
natury politycznej: powstrzymanie aż do ostatniej chwili (na skutek
nacisków sojuszników brytyjskich i francuskich) mobilizacji powszechnej
sprawiło, że 2 polskie dywizje (1 DP i 41 DP)
w dniu rozpoczęcia walk były dopiero koncentrowane (i ostatecznie nie
zdążyły wziąć udziału w walkach pod Mławą), a jedna (8 DP) nie była w
pełni gotowa do działań.
"Kampania wrześniowa zostawiła trwały ślad w pamięci narodu"
Kampania wrześniowa, dramatyczna obrona i dramatyczna utrata
niepodległości, zostawiły trwały ślad w polskiej pamięci - powiedział w
sobotę prezydent Bronisław Komorowski w Mławie na uroczystych obchodach
74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, kampania wrześniowa ma pod
Mławą szczególny wymiar, nie tylko natury historycznej, ale - jak mówił -
"to także ważne miejsce dla szerszej refleksji, przydatnej w życiu
współczesnych Polaków". - Bitwa mławska była fragmentem szerszych
zmagań, które jednak świadczyły o naszej militarnej słabości w 1939 roku
- powiedział prezydent.
Według niego "bitwa mławska jest pewnym przesłaniem,
pozwalającym myśleć, że moglibyśmy skuteczniej chronić własną
niepodległość, gdybyśmy na czas i w odpowiedni sposób przygotowali
ojczyznę, państwo, armię polską do zderzenia z brutalną rzeczywistością
końca lat 30.".
Prof. Paczkowski: Z Francuzami i Anglikami mogliśmy pokonać Hitlera. Zostaliśmy oszukani
- Alianci nas nie zdradzili, oni nas oszukali - mówi historyk prof. Andrzej Paczkowski w rozmowie z Jakubem Szczepańskim.
http://www.bitwa1939.mlawa.pl/
Iluminacja Pałacu Prezydenckiego
Okolicznościowa iluminacja upamiętniającą 74. rocznicę wybuchu II
wojny światowej będzie wyświetlana na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.
Przedstawia ona płonącą wieżę Zamku Królewskiego, który został
zbombardowany we wrześniu 1939 roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
9. Historykon W 74.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
10. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
W większości wypadków rządzący / administrujący / Rzeczypospolitą / prócz Braci Kaczyńskich, Prezydenta i Premiera / zapominają o ludobójstwie Niemców i Rosjan wobec Polaków w czasie II Wojny Światowej.
Polska w czasie II Wojny Światowej utraciła 80 % majątku narodowego. Byliśmy na granicy utraty krwi
Ostatnimi czasu R Sikorski z poparciem premiera i prezydenta , mówi nam w Berlinie byśmy zrzekli się tożsamości.
Innymi słowy byśmy stali się niewolnikami Niemców i Rosjan
Z wyrazami szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
11. 1 września „Zenit” wyprowadzi
1 września „Zenit” wyprowadzi na orbitę izraelskiego satelitę
Na
kosmodromie Bajkonur przygotowywana jest do startu rosyjska rakieta
nośna „Zenit” z izraelskim satelitą komunikacyjnym AMOS-4 na pokładzie.
Start zaplanowano w nocy z 31 sierpnia na 1 września. →
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
12. Marylu
jestes w formie!Pozdrawiam.
13. Marsz Pamięci w 74 rocznicę
Marsz Pamięci w 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej
W dniu 1 września 2013 roku w związku z 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędzie się w Warszawie Marsz Pamięci.
Pochód wyruszy spod Archikatedry Św. Jana przy ul. Świętojańskiej na
Starym Mieście o godzinie 17.00. Przejdzie trasą: ul. Świętojańska –
Plac Zamkowy – ul. Krakowskie Przedmieście do Bazyliki Świętego Krzyża,
gdzie o godzinie 19.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji
Ojczyzny. Od godziny 20.00 nastąpi składanie wieńców przed Grobem
Nieznanego Żołnierza.
W ocenie Andrzeja Melaka, brata tragicznie zmarłego w katastrofie
smoleńskiej Stefana Melaka, szefa Komitetu Katyńskiego udział w marszu
oraz organizowanych uroczystościach upamiętniających wybuch największej
wojny w dziejach świata jest bardzo ważny.
- Dzisiaj gdy następuje takie zakłamanie i od nowa pisanie historii
przez naszych sąsiadów. Przy całkowitej bierności elit rządzących Polską
– my musimy przypomnieć każdemu Polakowi o tym czym była wojna. Czym
był rosyjski komunizm i czym był niemiecki faszyzm. Musimy pokazać tym,
którzy na nas napadli ile dokonali zniszczeń materialnych i ile
moralnych. Polskę pozostawiono wówczas w opłakanej sytuacji – akcentował Andrzej Melak.
Okres wojny i lat powojennych był czasem wielkiego heroizmu młodych
ludzi, którzy chwycili za broń w walce o niepodległość. Dziś młodzież
obdziera się z tożsamości poprzez marginalizowanie historii w szkołach i
życiu publicznym. Marsz może być okazją do odbycia lekcji historii –
przekonuje Andrzej Melak.
- Ważne jest by polskie młode pokolenia dzieci, młodzieży, studentów
mogli usłyszeć o tych sprawach dotyczących II Wojny Światowej od
świadków i od osób, które pamiętają jeszcze powojenne trudne czasy i
oglądali zniszczoną naszą Ojczyznę – mówił Andrzej Melak.
Organizatorem marszu jest Krąg Pamięci Narodowej.
Wojna Obronna 1939
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
14. Prezydent Komorowski na
Prezydent Komorowski na rocznicę wybuchu wojny. Agencje nie podają, by choć raz użył słowa "Niemcy"...
"Tu były polskie bunkry, schrony, polskie karabiny maszynowe, armaty i był dzielny, dobrze wyszkolony żołnierz".
Dni, miesiące i lata... zagłady II RP.
[1.IX.1939]
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
15. Premier na Westerplatte: 1
Premier na Westerplatte: 1 września to ciągle tragiczna lekcja
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-na-westerplatt...
- 1 września to dla nas, Polaków ciągle tragiczna lekcja początku wojny. Początku, który Polska przegrała - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
To lekcja tak dramatyczna, ponieważ wówczas, 74 lata temu, polscy żołnierze tu na Westerplatte i wszędzie tam, gdzie Niemcy hitlerowskie od pierwszych godzin Polskę atakowały, bronili swojej ojczyzny w poczuciu świętej sprawy, ale także w przygniatającym poczuciu osamotnienia - zaznaczył szef rządu.
Donald Tusk podkreślił, że w 1939 r. Polska nie była gotowa do obrony przed tak potężnym przeciwnikiem. - Zaledwie dwadzieścia lat budowaliśmy niepodległe państwo i ten wyścig z historią wówczas przegraliśmy. Te 20 lat nie wystarczyło, aby Polska stała się krajem wystarczająco silnym, bogatym, dobrze uzbrojonym i osadzonym w międzynarodowych sojuszach - zaznaczył. Jak podkreślił, w Polsce realizowany jest program, który powinien uczynić polską armię zdolną do działania w najtrudniejszych warunkach.
Premier powiedział, że koniecznym warunkiem bezpieczeństwa państwa są sojusznicy. Przypomniał, że przed 74 laty Polska miała podpisane wszystkie porozumienia gwarantujące bezpieczeństwo. - W tym dramatycznym momencie okazało się, że to nie działa - zaznaczył premier. - Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu, w zupełnie innej pozycji - dodał.
Szef rządu nawiązał do aktualnych konfliktów międzynarodowych. - Świat stoi dziś na skraju kolejnego konfliktu. Być może lada godzina, lada dzień rakiety spadną na Syrię. To reakcja na zbrodnię użycia broni chemicznej przeciwko cywilom: reakcja zrozumiała i potrzebna, oby była skuteczna - zaznaczył premier.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
16. Skandal w Berlinie w rocznicę wybuchu II WŚ
W Berlinie w momencie składania
wieńców przez polskie organizacje orkiestra z werblami przestała grać.
- To jak zostali potraktowani przedstawiciele polskich organizacji jest
skandalem! - mówią jednogłośnie portalowi niezalezna.pl świadkowi
zdarzenia, członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Berlinie. Do incydentu
doszło dziś podczas uroczystości przed berlińskim Pomnikiem Żołnierza
Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty.
Aby złożyć wieńce pod pomnikiem w 74. rocznicę wybuchy drugiej wojny
światowej do stolicy Niemiec przybyła liczna delegacja Polaków.
Byli przedstawiciele Stowarzyszenia Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny z
Gdańska, Związku Polaków w Niemczech spod Znaku Rodła (ZPN ZR), Związku
Spadochroniarzy Polskich, Klubu „Gazety Polskiej” w Berlinie oraz inni.
- Podeszliśmy pod pomnik aby złożyć wieńce po polskich i niemieckich
oficjelach. Ale właśnie w tym momencie, po krótkiej rozmowie obecnych
przed pomnikiem polskiego i niemieckiego oficerów, przestała grać towarzysząca uroczystościom orkiestra z werblami. Chociaż dotychczas przy składaniu każdego wieńca, miała ona biciem w werble podkreślać uroczysty charakter wydarzenia -
mówią portalowi niezalezna.pl obecni wówczas przed Pomnikiem członkowie
Klubu „GP” oraz ZPN ZR Jan Woliński, Józef Galiński i Andrzej Głowacki.
- Po takim potraktowaniu naszej delegacji do nas podeszło sporo Niemców. Pytali - dlaczego tak się stało? Dlaczego są ludzie pierwszej i drugiej kategorii? - dodają świadkowie.
O ustosunkowanie się do takiego potraktowania Polacy zwrócili się do
ambasadora RP w Berlinie Jerzego Margańskiego. Polski dyplomata
tłumaczył sytuację problemami w organizacji.
Polacy nie kryją oburzenia całą sytuacją. - To co się stało dziś to
skandal. Wśród nas przecież były niewiadome ofiary cywilne wojny, „żywe
świadectwo” tragedii drugiej wojny światowej, które po raz czwarty
przyjeżdżają do Berlina z Gdańska specjalnie, aby wziąć udział w tych
uroczystościach. Dziś usłyszeliśmy zapewnienia, że w przyszłym roku
organizatorzy nareszcie staną na wysokości zadania. Chciałoby się w to
wierzyć, ale na razie traktujemy to jako puste obietnicy. Przecież od
lat nie możemy dojść nawet tego, aby na głowie orła polskiego,
ozdabiającego Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty
(odsłoniętego w 1972 r. - przyp. red.) pojawiła się korona – zauważa w rozmowie z portalem niezalezna.pl Józef Galiński.
Obejrzyj galerię
http://niezalezna.pl/45473-orkiestra-dla-wybranych-skandal-w-berlinie-w-...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
17. Wrzesień 1939 Wiadomości z
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
18. Zawisza !
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
19. Historykon 74 lata temu,
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
20. Kibolski Klub Dyskusyjny
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
21. Rocznica bez ważnych
Rocznica bez ważnych słów
Paulina Gajkowska
Rekonstrukcja i obchody 74. rocznicy jednej z pierwszych bitew wojny obronnej 1939 r. to dla Bronisława Komorowskiego za mało, żeby przypomnieć zamazywaną na wiele sposobów odpowiedzialność III Rzeszy za wybuch wojny.
Inscenizacja bitwy pod Mławą, stoczonej między 1 a 4 września 1939r., odbyła się w sobotę w Uniszkach Zawadzkich. Na uroczystości przyjechał Bronisław Komorowski. W przemówieniu prezydent skupił się głównie na tym, żeby wyciągać wnioski z dramatycznej przeszłości, mówiąc, że nawet teraz, gdy „Polska cieszy się wolnością i bezpieczeństwem, trzeba myśleć o scenariuszach ewentualnego kryzysu, a także dbać o współczesne polskie siły zbrojne”.
Prezydent stwierdził ponadto, że kampania wrześniowa i dramatyczna utrata niepodległości „zostawiły trwały ślad w polskiej pamięci”. Bronisław Komorowski być może użył skrótu myślowego, a być może, chcąc zachować poprawność polityczną i kontynuując prowadzoną od początku kadencji prorosyjską politykę historyczną, nie wspomniał o tym, że ten „trwały ślad w pamięci” wiąże się z prawie 50-letnią całkowitą zależnością od Związku Sowieckiego.
Komorowski przyzwyczaił już opinię publiczną do tego, że w ważne rocznice państwowe ogranicza swój przekaz do okrągłych słów i nie porusza tematów kluczowych. – Kampania wrześniowa, dzień 1 września 1939 roku, jest żywo zapisana w polskiej pamięci narodowej, bo żyje także bardzo mocno w tradycji i pamięci rodzin. Jest to jedna z tych dat, tych wielkich wydarzeń, które są w pełni zrozumiałe, w pełni aktualne, są ciągle przeżywane w Polsce – mówił, zapewniając, że „stara się co roku pamiętać o dacie 1 września”, odwiedzając te miejsca w Polsce, które są związane z bojem o polską wolność, o granice.
Bronisław Komorowski, podobnie jak premier Donald Tusk na Westerplatte w niedzielę rano, wspomnieli o „militarnej słabości” Polski w 1939 roku.
Prezydent w swoim przemówieniu w Mławie starał się zapewniać, że Polska obecnie buduje trwałe systemy sojusznicze.
Główne uroczystości z okazji 74. rocznicy bitwy pod Mławą odbyły się 31 sierpnia pod pomnikiem Piechura, upamiętniającym ofiary bitwy pod Mławą, jednej z pierwszych bitew polskiego września. Później można było obejrzeć rekonstrukcję historyczną z udziałem kilkuset osób. Inscenizacja odtworzyła walki, jakie żołnierze Armii Modlin toczyli od 1 do 3 września 1939 roku z przeważającymi siłami niemieckiej 3. Armii.
Widowisko organizowane jest już od sześciu lat i stanowi jedną z najbardziej znanych inscenizacji historycznych w Polsce. W tym roku – zdaniem organizatorów –przedstawienie obejrzało nawet kilkadziesiąt tysięcy widzów. Rekonstrukcję przygotowano z dużą dbałością o zachowanie detali, odtworzono poszczególne etapy walk i pozycje obu stron, do czego posłużyły oryginalne schrony bojowe. Umundurowanie i uzbrojenie były dokładnie takie jak podczas bitwy. Widzowie mogli oglądać samoloty, samochody pancerne, artylerię i czołgi z czasów wojny i obejrzeć pokazy pirotechniczne. W rekonstrukcji wykorzystano również zrekonstruowany czołg 7 TP, który 1września 1939r. był najnowocześniejszym pojazdem pancernym w Polsce.
Bitwa pod Mławą uznawana jest za jeden z ważniejszych etapów kampanii wrześniowej. Brali w niej udział żołnierze 20. Dywizji Pancernej wchodzącej w skład Armii Modlin dowodzonej przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego. Mimo przewagi liczebnej wojsk niemieckich Polacy potrafili długo je wiązać, wykorzystując fortyfikacje. Pod Mławą zginęło około 1,8 tys. Niemców, a blisko tysiąc uznano za zaginionych.
http://www.naszdziennik.pl/wp/52704,rocznica-bez-waznych-slow.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
22. Początek II wś: spojrzenie z
Początek II wś: spojrzenie z Moskwy i z Warszawy
1 września 1939 roku to tragiczna data, związana z napaścią faszystowskich Niemiec na Polskę i z początkiem II wojny światowej.
Profesor
Instytutu Historii Powszechnej RAN w Moskwie Natalia Lebiediewa,
członkini rosyjsko-polskiej Grupy ds. Trudnych kontynuuje temat:
To
jedna z najtragiczniejszych dat w historii minionego wieku. 1 września
1939 roku związany jest z siedmioma latami strasznych nieszczęść, które
musiały przeżyć narody wielu państw w latach II wojny światowej, przeżyć
z woli Hitlera i faszystowskich Niemiec. To było związane z
wyniszczającymi operacjami wojskowymi, z reżimami okupacyjnymi, ze
śmiercią milionów ludzi. Przy czym, ich śmierć była tragiczna: nie tylko
na polu walki, ale i w hitlerowskich obozach koncentracyjnych – z
głodu, w komorach gazowych lub w wyniku potwornych „medycznych”
doświadczeń nazistowskich lekarzy – opowiada profesor Lebiediewa.
Teraz,
po 74 latach, znów wspominamy te wydarzenia, aby zrozumieć, dlaczego
nie udało się zapobiec światowej rzezi, do której Hitler przygotowywał
się zawczasu i otwarcie? Oto kilka ważnych momentów.
Wielka
Brytania z początku widziała w Niemczech tylko efektywną kontrrównowagę
dla Związku Radzieckiego, - zauważa Natalia Lebiedewa. – USA z kolei
liczyły na przeczekanie za oceanem niezgody w Europie, trzymając się
swojej zasady neutralności. Francja bardziej od innych obawiała się
Hitlera, prowadziła politykę złagodzenia agresora. Zamiast wspólnego
sprzeciwu wobec Hitlera, państwa europejskie długo działały zgodnie z
zasadą: broń się, kto może!
Radziecka polityka była
częścią tego obrazu, nie można jej rozpatrywać w oderwaniu od kontekstu.
Wiosną i latem 1939 roku rząd radziecki próbował porozumieć się o
współdziałaniu z państwami zachodnimi na trzystronnych rozmowach w
Moskwie. To była szansa na zapobieżenie wojnie! Jednak rozmowy nie
przyniosły rezultatu.
Dla radzieckich władz pakiet
porozumień z Hitlerem stał się złowieszczą alternatywą dla sojuszu z
Francją i Wielką Brytanią, - kontynuuje Natalia Lebiediewa. – Jestem
daleka od tego, aby usprawiedliwiać Stalina. Nie, zwrot w stronę
nazistowskich Niemiec, jak napisał w swojej książce Aleksandr Czubarjan,
oznaczał, że Stalin „stracił poczucie miary i rzeczywistości”. ZSRR na
pewien czas stał się zakładnikiem Niemiec i ich działań. Tak,
radziecko-niemiecki pakt z 1939 roku ułatwił Hitlerowi pokonanie Polski i
ja szczerze nad tym ubolewam – powiedziała profesor Lebiediewa.
Jednak
najwazniejsza lekcja wyciagnięta z II wś polega na tym, że na przekór
różnicy zdań, światowe mocarstwa powinny były oprzeć się wspólnie
faszystowskim Niemcom. Data 1 września 1939 roku to przypomnienie o
straconych wówczas szansach na powstrzymanie szaleńców zmierzających ku
wojnie, - uważa Natalia Lebiediewa z Moskwy.
Z kolei
Wojciech Materski, profesor z Instytutu Badan Politycznych PAN w
Warszawie, członek polsko-rosyjskiej Grupy do spraw trudnych,
podkreślił…
Moim
zdaniem, 1 września 1939 roku nie stanowi kluczowej daty, ona miała
miejsce wcześniej, kiedy Hitler rozpoczął politykę otwartej agresji, z
początku przeciw Austrii, potem – przeciwko Czechosłowacji. Bez
wątpienia, II wojna światowa była kluczowym wydarzeniem w historii
ludzkości, a przede wszystkim Europy. Jest dla mnie jasne, że właśnie
polityka niekończących się ustępstw wobec Hitlera ze strony światowych
mocarstw doprowadziła do tragedii 1 września 1939 roku. Przy czym jestem
ostrożnym zwolennikiem tezy, że obie wojny światowe należy rozpatrywać
we wspólnym kontekście, bowiem trzeba pamiętać o Traktacie Wersalskim
podpisanym po przegranej Niemiec w I wojnie światowej.
A
II wojna światowa, jesli można się tak wyrazić, „przeorała” całą Europę
i pozostawiła traumę, która jest odczuwalna po dziś dzień. Pakt
Ribbentrop-Mołotow stał się dla Polski, rzecz jasna, ciosem i tragicznym
wydarzeniem. Nie tylko dla Polski, ale i dla państw bałtyckich, dla
Rumunii i Finlandii. Mysląc o niemiecko-radzieckich stosunkach tamtych
czasów próbujemy zrozumieć: jaka była ich rola w tej wojnie? Wydaje mi
się, że dość poważna, jednak nie sądzę, aby podpisanie lub nie
podpisanie Paktu mogło powstrzymać wojnę, która, jestem o tym
przekonany, i tak by wybuchła... Ale tutaj oddalamy się od historii i
wchodzimy w dziedzinę politologii. Historycy mówią o tym, co się
wydarzyło, a politolodzy o tym, co mogło by być..
II
wojnę światową można nazwać Apokalipsą. Mówiąc o lekcjach z niej
wyciągniętych widzimy, że na swiecie stworzono inny, niż po I wojnie
światowej międzynarodowy system bezpieczeństwa. Zamiast Ligi Narodów
powstała ONZ. I choć ta organizacja nie zawsze działa efektywnie, to do
III wojny światowej nie doszło. Być może nawet nie tylko dzięki ONZ, co
dzięki równowadze powszechnego strachu przed bronią atomową?
Przekonaliśmy
się, że poważne międzynarodowe konflikty po 1945 roku, w rodzaju
kryzysu kubańskiego, nie doprowadziły do wojny światowej.
Przeanalizowanie tej tragedii, ból i trauma, które czujemy do tej pory,
najwyraźniej wyszły na dobre dzisiejszym politykom, - powiedział na zakończenie profesor Materski z Warszawy w ekskluzywnym wywiadzie dla Głosu Rosji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
23. Andrzej Melak Dziękuje
Andrzej Melak
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
24. Ruch Narodowy Szczecin
http://youtube.pl/PolscyKibicePL - Subskrybuj!" height="269" width="403">
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
25. Polscy Kibice Wiślaccy
http://youtube.pl/PolscyKibicePL - Subskrybuj!" height="141" width="403">
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
26. Zapomniane Westerplatte. Kto
Zapomniane Westerplatte. Kto jest odpowiedzialny za popadającą w ruinę Wartownię numer 4?
Wszystkim, którzy się chwalą pamięcią o Westerplatte i troską o
zabytki polskiej historii pokazujemy tragiczny stan, w jakim znajduje
się Wartownia nr 4 – jedyny stały element polskiej obrony, który
zachował się w całości na swoim starym miejscu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe
27. Wrzesień 1939 3 WRZEŚNIA
Dywersja niemiecka w Bydgoszczy – w propagandzie III Rzeszy na
polecenie Josepha Goebbelsa określana jako (niem.) Bromberger
Blutsonntag (pol. Bydgoska krwawa niedziela) – wydarzenia, które
rozegrały się w Bydgoszczy w dniach 3-4 września 1939 roku, po agresji
III Rzeszy na Polskę, podczas których śmierć ponieśli obywatele polscy -
Niemcy i Polacy - mieszkańcy Bydgoszczy i Pomorza
Nadwiślańskiego, a następnie eksterminacyjna akcja Wehrmachtu,
oddziałów Selbstschutzu, Einsatzkommandos i sądów doraźnych III Rzeszy,
na polskich mieszkańcach miasta i Pomorza Nadwiślańskiego i żołnierzach
Wojska Polskiego.
UWAGA!!
Jako, że istnieją trudności co do
ustalenia prawdy historycznej na temat wydarzeń z 3 i 4 września 1939
roku z Bydgoszczy, prezentujemy Wam relacje świadków tamtych wydarzeń, a
także podajemy adresy stron internetowych, na których można poczytać
więcej o tej sprawie.
„W ciągu tego dnia o godz. 10:00
rano w Bydgoszczy wybuchła planowo przygotowana akcja dywersyjna
niemiecka, która przybrała wielkie rozmiary […] Akcja dywersyjna
przybrała tak poważne rozmiary, że te tyłowe oddziały (sztab 15. DP)
zmuszone zostały do wycofania się na skraj miasta ze stratami i dopiero
po zorganizowaniu ich trzeba było dosłownie zdobywać Bydgoszcz, walcząc z
dywersantami” – sprawozdanie majora Jana Gunerskiego.
„Ciągłe
strzelanie na tyłach […] samosądy natomiast w stosunku do ludności
niemieckiej dokonywane przez żołnierzy wspólnie z ludnością cywilną są
nie do opanowania, gdyż policji na większości obszaru już nie ma” –
meldunek generała Władysława Bortnowskiego, 3 września 1939 r., godz.
20:00.
„Dochodzą odgłosy bezładnej strzelaniny z broni
maszynowej i ręcznej od strony miasta, żołnierze rozmawiają między sobą o
jakichś rozruchach w Bydgoszczy i działalności V kolumny niemieckiej,
którą miała zlikwidować nasza piechota pomocy w odnalezieniu winnych
Niemców udzielała ludność polska, przy tej akcji zaczęły się rabunki i
różne nadużycia” – relacja kapitana Władysława Jotkiewicza.
„Na
Rynku Zbożowym zobaczyliśmy 5 trupów rozstrzelanych Niemców. Zwracał
uwagę charakterystyczny ubiór tych «cywilów». Wszyscy ci młodzi ludzie
mieli sportowe ubrania i grube wełniane swetry ściągane pod szyją.
Ponieważ w gorących tych dniach wrześniowych nikt absolutnie tak ubrany w
Bydgoszczy nie chodził, można było bezwzględnie stwierdzić, że nie są
to miejscowi ludzie”.
Prezentacja opisu wydarzeń z
Bydgoszczy, który reprezentuje tradycyjne polskie stanowisko w tej
sprawie. Pod poszczególnymi akapitami znajduje się komentarz autorstwa
Krzysztofa Błażejewskiego: http://1939.pl/
Artykuł w Gazecie Pomorskiej z 22.08.2003 roku: http://
Artykuł w tygodniku "Przegląd" nr 35/2005: http://
Artykuł na Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/
Tekst autorstwa dr hab. Janusza Kutty: http://www.bydgoszcz.pl/
---
Źródło: http://pl.wikipedia.org/
Fotografia: Egzekucja Polaków na Starym Rynku w Bydgoszczy w odwecie za wydarzenia z 3 września 1939 roku.
https://forum.ioh.pl/
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
- konto bankowe