Afera gruntowa, afera kasty sędziowskiej
termin rozprawy w tej sprawie został wyznaczony na 12 grudnia. Sprawa ma być prowadzona w trybie niejawnym, bez udziału publiczności i mediów. Sędzią, który ma rozpatrzyć tę sprawę jest Anna Bator-Ciesielska. To doświadczona sędzia z ponad 25-letnim stażem. Orzeka w dziesiątym wydziale karnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Rozstrzygała w wielu sprawach karnych, w tym w sprawach zorganizowanych grup przestępczych. Była prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza. Należy do Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Sprawa potem była przez długi czas w SN zawieszona, w związku m.in. ze sporem kompetencyjnym między Prezydentem RP a SN wniesionym do TK przez marszałka Sejmu. Wcześniej jednak - przed wniesieniem sporu kompetencyjnego do TK - SN w maju 2017 r. wydał uchwałę odnoszącą się do kwestii prawa łaski, w której stwierdził, że zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych.
Z kolei w orzeczeniu SN z czerwca br. podkreślono, że sąd uznał, iż "na gruncie rozpoznawanej sprawy nie utraciła ona mocy wiążącej".
"Sąd I instancji dopatrzył się w działaniach oskarżonych przekroczenia uprawnień, działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego, a także realizacji znamion szeregu innych czynów zabronionych. Wydany przezeń wyrok nie doczekał się jednak weryfikacji merytorycznej w toku kontroli instancyjnej" - przypomniał SN w liczącym ponad 30 stron pisemnym uzasadnieniu.
Tymczasem - jak wskazał w tym uzasadnieniu SN - "weryfikacja taka była nie tylko wymagana prawem, ale i pożądana z perspektywy interesu publicznego". "Znaczenie niniejszej sprawy wykracza daleko poza interesy oskarżonych oraz pokrzywdzonych" - podkreślili sędziowie podpisani pod wyrokiem z początków czerwca br.
Cztery dni przed tym rozstrzygnięciem orzeczenie związane z tą sprawą wydał Trybunał Konstytucyjny. TK w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne, a SN nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.
„Kasta” już szykuje zemstę. Trwają narady z Tuskiem: ”Dni uzurpatorów z łaski KRS są policzone. Czas sprzątania”
Państwowa Komisja Wyborcza nie zdążyła nawet przekazać oficjalnych wyników wyborów, a „kasta” sędziowska oraz jej sojusznicy już zapowiadają „noc długich noży” w wymiarze sprawiedliwości. Prym wiodą w tym Piotr Gąciarek, ze skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia „Iustitia”, prokurator Ewa Wrzosek z Lex Super Omnia. Wspierają ich w tym Donald Tusk, który już spotkał się z przedstawicielami wpływowej inicjatywy „Wolne Sądu” – Michałem Wawrykiewiczem oraz Sylwią Gregorczyk-Abram. To właśnie ta dwójka aktywistów reprezentowała posłów PO w sądowych ustawkach przedwyborczych, w których niemal zawsze górą byli posłowie Platformy Obywatelskiej.
Dni uzurpatorów z łaski @KRS_RP (neokrs) w SN są policzone. Czas na legalną KRS, na uczciwe konkursy, na legalne nominacje sędziowskie. I na SN złożony z SĘDZIÓW, a nie przebierańców. Czas naprawy, sprzątania i budowania nowoczesnych sądów, dla obywateli, niezależnych
– napisał sędzia Piotr Gąciarek, z „Iustitii”.
Komentarze
Prześlij komentarz